Umów się na wizytę:

tel. kom.: 607 38 22 01

Gabinet Stomatologiczny
ul. Dożynkowa 44
94-279 Łódź

jkoziarski@onet.pl

Ciekawostki:
  • Pasty do zębów
  • Próchnica
  • Nie czekaj na ból zęba
  • Ciąża a uzębienie
  • Wybielanie zębów
  • Korony i mosty całoceramiczne
  • Lakowanie bruzd i lakierowanie zębów
  • Złoto
  • TYTAN
  • Amalgamat

Nie czekaj na ból zęba

Niektórzy pacjenci zwlekają z wizytą u stomatologa do chwili pojawienia się bólu zęba. To źle pojęta oszczędność. Z reguły silny ból zęba świadczy o rozległym procesie próchnicowym, który doprowadził do uszkodzenia miazgi. Niestety łączy się to często z koniecznością przeprowadzenia leczenia kanałowego zęba i wzrostem kosztów leczenia. Dlatego lepiej zapobiegać niż leczyć. Wypełnienie w niewielkim ubytku utrzyma się dłużej i niewielka będzie szansa powstania próchnicy wtórnej.

Zapobieganie rozwojowi próchnicy należy rozpoczynać już u dzieci 1 – 2 letnich. Mycie zębów powinno wprowadzić się bezpośrednio po wyrżnięciu pierwszych zębów mlecznych tj. około szóstego miesiąca życia, najlepiej pastą ELMEX KINDER. Dziecko nie powinno zasypiać ze smoczkiem a mleko i napoje nie powinny być dosładzane. Jak najwcześniej trzeba wpajać nawyk samodzielnego mycia zębów.

Około szóstego roku życia, tj. w czasie pojawiania się pierwszych zębów stałych, powinno wprowadzić się dodatkowy preparat do szczotkowania zębów: ELMEX ŻEL, stosowany jeden raz w tygodniu (zęby należy szczotkować przez 2-3 minuty, najlepiej na noc, po wcześniejszym umyciu zębów zwykłą pastą, NIE PŁUKAĆ, powstałą pianę należy kilkakrotnie wypluwać, przez jedną godzinę nie jeść i nie pić). ELMEX ŻEL powinno stosować się koniecznie przez cały okres wyrzynania się zębów stałych tj. od 6 do ok. 12 – 13 roku życia. Po zakończeniu wyrzynania się zębów stałych ELMEX ŻEL zapobiega powstawaniu nowych i rozwojowi już istniejących ubytków próchnicowych. Bezpośrednio po pojawieniu się pierwszych zębów trzonowych tj. ok.6 – 7 rż. należy zalakować ich bruzdy.

Dziecko jak najwcześniej (ok.2 – 3 rok życia) powinno odbyć pierwszą wizytę u stomatologa. Nie powinna być ona połączona z wykonywaniem bolesnych zabiegów. Wizyty kontrolne, nawet przy braku ubytków, powinny odbywać się co 6 miesięcy. Należy zwrócić uwagę na występowanie wad ortodontycznych już w uzębieniu mlecznym.

Niestety spotyka się jeszcze opinię, że ubytków w zębach mlecznych nie trzeba leczyć. Jest ona całkowicie błędna! Trzeba pamiętać, że próchnica jest chorobą infekcyjną. Jeśli dziecko ma dużo ubytków w uzębieniu mlecznym to rozwój próchnicy w uzębieniu stałym będzie następował szybciej i będzie bardziej nasilony. Podobnie gdy rodzice mają dużo ubytków to dzieci będą miały wcześniejszy rozwój próchnicy i będzie ona bardziej nasilona.