Umów się na wizytę:

tel. kom.: 607 38 22 01

Gabinet Stomatologiczny
ul. Dożynkowa 44
94-279 Łódź

jkoziarski@onet.pl

Ciekawostki:
  • Pasty do zębów
  • Próchnica
  • Nie czekaj na ból zęba
  • Ciąża a uzębienie
  • Wybielanie zębów
  • Korony i mosty całoceramiczne
  • Lakowanie bruzd i lakierowanie zębów
  • Złoto
  • TYTAN
  • Amalgamat

Próchnica

to infekcyjna choroba twardych tkanek zęba, charakteryzująca się stopniową ich demineralizacją i proteolitycznym rozkładem. Do rozwoju procesu próchnicowego potrzebne są cztery czynniki:

· bakterie płytki nazębnej,

· węglowodany,

· podatność zęba,

· odpowiednio długi czas trwania procesu próchnicowego.

W płytce nazębnej zidentyfikowano wiele szczepów bakterii z których najistotniejsze w rozwoju próchnicy wydają się być: Streptococcus mutans oraz niektóre szczepy Lactobacillus i Actinomyces. Mają one zdolność do syntezowania kwasu mlekowego z węglowodanów – przede wszystkim z sacharozy. Wiąże się to z lokalnym obniżeniem pH płytki nazębnej. Gdy pH spadnie poniżej 5,5 rozpoczyna się proces demineralizacji szkliwa, który w początkowej fazie jest odwracalny.

Powstawanie twardych tkanek zębów kończy się około 13 roku życia. Istniejący w tym czasie niedobór wapnia, fosforu, fluoru, białka, witamin D3, A, C może osłabić strukturę twardych tkanek zęba. Niezwykle ważny jest czas pozostawania płytki nazębnej na powierzchni zęba – im jest dłuższy, tym uszkodzenie szkliwa większe.

Najistotniejszą rzeczą w zapobieganiu rozwojowi próchnicy jest codzienna dbałość o higienę jamy ustnej. Zęby powinno się myć po każdym posiłku. Oprócz szczoteczki i pasty powinno używać się nici dentystycznych do czyszczenia przestrzeni międzyzębowych i płukanek do higieny jamy ustnej. W okresie kształtowania się twardych tkanek zębów w niektórych przypadkach zaleca się stosowanie tabletek zawierających fluor (profilaktyka endogenna np. Zymafluor). Ważne jest również dostarczanie fluoru bezpośrednio na powierzchnię zęba (profilaktyka egzogenna np. Elmex żel). Istotne znaczenie ma też ilość i jakość wydzielanej śliny. Im mniejsze wydzielanie śliny tym bardziej nasilony jest proces próchnicowy. Pożywienie powinno zawierać jak najmniej cukrów i składników oblepiających zęby.

Obecnie do leczenia ubytków twardych tkanek zębów stosuje się materiały zapewniające długotrwałe utrzymanie w tkankach zęba, uwalniające fluor oraz jony regulujące pH i zapewniające doskonały efekt estetyczny. Bardzo ważne jest kontrolowanie stanu uzębienia co pół roku. Wizyty te powinny być połączone z wykonaniem zabiegów profilaktycznych – usunięciem kamienia i osadu nazębnego, wypolerowaniem i zalakierowaniem powierzchni zębów.